فاکتورهای متعددی هستند که می توانند باعث افتادگی پستان شوند. در بعضی افراد پستان های متراکم و سنگین به علت ضعف قدرت الاستیسیتی پوست و ضعف رباط های کوپر دچار افتادگی می شوند. این حالت خصوصاً در افرادی که چین زیر پستانی یا IMF )(Infra mammary Fold به طور طبیعی بالاتر قرار گرفته است، تشدید می شود.
از علل دیگر افتادگی پستان تغییرات اندازه پستان در اثر حاملگی و تغییرات وزن است که منجر به ضعیف شدن قدرت کششی پوست و لیگامان های کوپر می شود. سن نیز از فاکتورهای تأثیرگذار در افتادگی پستان است، چرا که با افزایش سن پوست و بافت نرم پستان به تدریج ضعیف شده و دچار افتادگی می شوند.

دانستن رابطه بین شیوه زندگی یا به اصطلاح لایف استایل lifestyle با افتادگی سینه می تواند خیلی مهم باشد، زیرا با اصلاح آن فرد می تواند از افتادگی پستان جلوگیری کند در حالی که فاکتورهایی مثل سن از کنترل فرد خارج است.
فاکتورهایی از نحوه زندگی که در افتادگی پستان مؤثرند عبارت‌اند از :

سیگار: افرادی که سیگار یا قلیان استفاده می کنند در اثر آسیبی که سیگار به پوست و بافت های پستان وارد می کند می توانند دچار افتادگی پستان شوند.
سولاریزه کردن یا نور آفتاب گرفتن: سولاریزه کردن یا آفتاب گرفتگی قابل ملاحظه با آسیبی که به پوست و بافت پستان وارد می کند باعث افتادگی پستان می شود.
استفاده نکردن از سوتین: استفاده از پستان بند یا سوتین در نگهداری پستان ها و جلوگیری از افتادگی آن ها مؤثر است.
تمرینات ورزشی مداوم همراه با فشار روی پستان ها: ورزش هایی مانند شنا، یوگا، دویدن، اسکی، ژیمناستیک، تی آر ایکس، الپتیکال با فشار مداومی که به بافت های پستان وارد می کنند می توانند باعث آسیب بافتی و افتادگی شوند.
کاهش وزن : در افرادی که در اثر رژیم غذایی یا انجام ورزش دچار کاهش وزن میشوند بعلت تضعیف بافت چربی و همبند پستان دچار درجاتی ازافتادپی پستان خواهند شد .

به طور خلاصه می توان گفت جهت جلوگیری از افتادگی پستان فرد باید اقدامات زیر را مدنظر داشته باشد :
سیگار نکشیدن، پرهیز از سولاریزه کردن، استفاده از سوتین، جلوگیری از تغییرات وزن و پرهیز از ورزش مداوم و حرفه ای.
بعد از اینکه فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی یا متخصص زیبایی بافت پستان فرد را به طور دقیق آنالیز کرد، به منظور تعیین برنامه جراحی مناسب باید میزان افتادگی پستان را مشخص کرد.

 

برای تقسیم بندی میزان افتادگی سینه روش های مختلفی وجود دارد اما اکثر جراحان فوق تخصص پلاستیک امروزه از روش تقسیم بندی آقای Regnault استفاده می کنند. تقسیم بندی Regnault برای افتادگی پستان موقعیت نوک پستان Nipple را در رابطه با چین زیر پستانی در نظر می گیرد.

افتادگی پستان خفیف یا مرحله یک (گرید I):
نوک پستان در فاصله یک سانتی متری پایین تر از چین زیر پستانی قرار گرفته است اما نوک پستان در موقعیتی بالاتر از پل تحتانی پستان واقع شده است.

افتادگی پستان متوسط یا مرحله دوم (گرید II):
نوک پستان در فاصله ۱-۳ سانتی متری پایین تر از چین زیر پستانی قرار گرفته است اما هنوز نوک پستان در موقعیتی بالاتر از پل تحتانی پستان واقع شده است.

افتادگی پستان شدید یا مرحله سوم (گرید III):
نوک پستان بیشتر از ۳ سانتی متر پایین تر از چین زیر پستانی قرار گرفته است اما برخلاف مرحله اول و دوم، در این مرحله نوک پستان پایین تر از پل تحتانی پستان واقع شده است و در حقیقت پایین ترین قسمت پستان را تشکیل داده است.

پتوز کاذب یا سودوپتوز یا ” Bottomed out”
در این حالت نوک پستان در موقعیت بالاتر از چین زیر سینه ای ثابت باقی مانده است، اما آنچه که به جای نوک پستان نزول پیدا کرده است، بافت پستان است. در افتادگی واقعی یا پتوز فاصله بین بریدگی بالای جناغ سینه و نوک پستان افزایش می یابد (SNN). اما در پتوز کاذب این فاصله ثابت و فاصله بین نوک پستان و چین زیر سینه ای (N-IMF) افزایش می یابد.

خیر، در ماستوپکسی یا همان لیفت سینه افتادگی سینه اصلاح شده و سینه بالا کشیده می شود و از حجم آن کاسته نمی شود.

چنانچه بعد از جراحی زیبایی ماستوپکسی یا جراحی سینه بیمار از کوچک بودن سینه ها ناراضی باشد می توان ۳ ماه پس از عمل ، پروتز سینه گذاشت.

جراحی زیبایی سینه است که طی آن سینه بالا کشیده می شود اما از اندازه آن کاسته نمی شود .

از بیمار سابقه شخصی و خانوادگی بیماری های پستان پرسیده می شود. بعد از معاینه و تعیین اینکه فرد برای جراحی زیبایی سینه مناسب است یا خیر، در مورد محل های برش به بیمار اطلاع داده می شود .

آزمایش خون و در افراد بالای چهل سال مشاوره قلب انجام می شود.

برخی عوارض احتمالی بعد از جراحی سینه عبارتند از: عفونت، باز شدن قسمتی از زخم، کاهش حس نوک پستان

در جراحی زیبایی لیفت سینه بافت سینه در محلی بالا تر تثبیت می شود .

اگر فرد از اندازه سینه خود راضی و تنها از افتادگی شاکی باشد، کاندید مناسبی برای این عمل لیفت سینه است.

معمولا جای زخم تا حدود زیادی محو می شود اما فرد تا فرد هم متفاوت است.

بلافاصله بعد از عمل نتایج قابل رویت است و تا سال های سال نتیجه باقی خواهد ماند.

طول عمر پروتز سینه بین 10 تا 15 سال است، البته معمولا در این مدت به علت تشکیل کپسول یا افتادگی سینه نیاز به جراحی و تعویض پروتز خواهد بود.

هزینه این جراحی شامل تعهدات بیمه نمیباشد ولی در صورتی که بعلت بزرگی بیش از حد سینه ها شخص دچار مشکلاتی شبیه درد گردن و یا مشکلات بهداشتی از قبیل عرق سوزشدن پوست زیر سینه ها شده باشد با تایید کارشناس بیمه مربوطه ممکن است هزینه های این جراحی را بیمه شما قبول کند

متاسفانه ممکن است بعداز این جراحی شیردهی برای همیشه از بین برود

بله حس سینه ها و مخصوصا نوک سینه از بین خواهد رفت

بله باید از سوتینهای طبی که برای همین منظور تهیه شده اند به مدت دو تا سه ماه حداقل استفاده کرد