جراحی بینی شیراز

به طور کلی جراحی بینی با روش باز وروش بسته و روش جدید نگهدارنده یا preservation rhinoplasty، که روش اصلی انجام جراحی زیبایی بینی در حال حاضر است، انجام می شود. هر عمل بینی معمولا شامل مراحل زیر است:

باز کردن پوست و اسکلوتینیزه کردن بینی و جداکردن سپتوم یا تیغه وسط از غضروفهای کناری به صورت زیر مخاطی.

برداشتن قوز استخوانی و غضروفی.

اصلاح تیغه وسط

اصلاح نوک بینی شامل تقویت نوک بینی، برداشتن و دوختن و سایر روشها.

در صورت لزوم، گرافت گذاری در محلهای لازم منجمله نوک بینی.

ترمیم دقیق همه محل ها شامل سقف بینی با نخ نایلون.

شکستن استخوانها و کنار هم قرار دادن دقیق آنها جهت تشکیل سقف مجدد.

اصلاح پره های بینی در صورت لزوم.

گذاشتن مش یا تامپون سیلیکونی داخل بینی و همچنین چسب واسپلینت و دوختن دقیق پوست و همه محلهای لازم بیرونی.

در ابتدا یا همان مرحله یک، جدا کردن سپتوم از عضروفهای کناری را داریم که باید حتماً زیر مخاطی باشد تا بعداً باعث تنگی نفس و چسبندگی نشود. در همه این مراحل کمترین دستکاری بهترین نتیجه را در جراحی بینی دارد.
در قسمت زیر، تعدادی از سوالات بسیار رایج در میان کاربران سایت دکتر مهرابی به همراه پاسخ ایشان گذاشته شده است:

چه سنی برای جراحی بینی مناسب است؟

جهت انجام جراحی بینی سن خاصی مطرح نیست ولی قطعاً بینی باید رشد کامل خود را کرده باشد. لذا معمولاً زیر سن هفده سال تمام در پسران و شانزده سال تمام در دختران توصیه نمی شود. از طرف دیگر در افراد مسن به علت شل شدن پوست و از دست دادن خاصیت ارتجاعی پوست در سن بالای شصت سال توصیه به عمل بینی در سن بالا نمی شود.

آیا جراحی بینی بر حسب تشخیص پزشک انجام می شود؟

در بعضی موارد که بینی دچار شکستگی و انحراف  بسیار شدید است جراحی بینی به همراه عمل انحراف بینی ضروری است اما در اکثر موارد در خواست خود بیمار جهت زیبا شدن مطرح است و پزشک از لحاظ ممکن بودن یا اینکه منع عمل برای بیمار نباشد بررسی لازم را انجام می دهد لذا در خواست بیمار در این عمل و کلاً جراحیهای زیبایی مهم است.

آیاروش جراحی بینی استخوانی یا بینی گوشتی ویا بینی غضروفی ویا هزینه جراحی آنها با هم متفاوت است 

خیر روش عمل بینی استخوانی و بینی غضروفی و یا بینی گوشتی که در میان عوام به این اسمها معروفند بغیر از تفاوت در بعضی مراحل تکنیک عمل با هم تفاوتی ندارند و این موارد نیز بر روی هزینه عمل بینی زیاد تاثیر گذار نیستند

آیا ایجاد بینی عروسکی بینی فانتزی بینی نیمه فانتزی در حین عمل بینی امکان پذیر است

این موارد اصطلاحاتیست که در بین مردم بسیار شایع شده و تغییر شکل بینی به صورت بینی فانتزی بینی نیمه فانتزی ویا بینی عروسکی امکان پذیر است ولی بیشتر به شکل اولیه بینی قبل از عمل بستگی دارد ولی این موارد معایبی چون ایجاد مشکلات تنقسی بعداز عمل بینی نیز دارد بهترین شکل بینی از لحاظ علمی بینی طبیعی بعد از عمل است.

نقش لیزر در جراحی بینی چیست؟

لیزر نقش مهمی در خیلی از جراحیها بازی میکند اما در جراحی بینی نقش خاصی ندارد و ارائه این مسئله بیشتر حالت تبلیغاتی دارد. در درمان پولیپ ها و یا جراحی پولیپ، لیزر موثر است اما در جراحی زیبایی بینی هنوز نقش خاصی برای این وسیله درست نشده است و لیزری بودن عمل بینی اصلاً صحت ندارد. (عمل بینی با لیزر

 

چه کارهایی قبل عمل بینی ضروری است؟

بیمار باید حتماً آزمایش کامل شمارش گلبولهای خون و تست کامل انعقادی و قند و آزمایش ادرار داشته باشد. ضروری است که سیگار از یک هفته قبل عمل قطع شود و تا یک ماه بعد عمل بیمار سیگار و قلیان نکشد. لازم است بیمار از دو هفته قبل عمل مصرف آسپرین را قطع کند.  بیمار  در صورت بروز سرماخوردگی و تب خال به جراح خود اطلاع دهد. در صورتیکه بیمار به سویا یا تخم مرغ و داروها آلرژی دارد باید اعلام کند .

در هنگام عادت ماهیانه عمل بینی ممکن است؟

عادت ماهیانه منع مطلق عمل بینی نیست اما به طور نسبی به علت احتمال افزایش خونریزی حین عمل بهتر است حین خونریزی ماهیانه، عمل بینی انجام نشود به هر روی تصمیم با پزشک شما است.

آیا جراحی بینی دردناک است؟

خیر عمل بینی اصلا درد ندارد فقط بعد عمل ورم وجود دارد لذا بیمار به هیچ وجه نگران درد نباشد. جراحان بینی با تکنیک های ویژه ای که دارند و نحوه انجام با کیفیت عمل بینی از درد کاملاً جلوگیری می کنند.

چه کنیم ورم عمل بینی کم شود؟

گذاشتن مرتب کیسه یخ در پنج روز اول بسیار ضروری است. دکتر مهرابی جراح بینی، تزریق آمپول “بتامتازون ال ا” را به صورت عضلانی در روز دوم بعد عمل بسیار کمک کننده میداند.
توصیه میکنیم ده روز بعد عمل اسپلینت روی بینی برداشته شود تا تورم بعد از عمل بینی به حداقل برسد .حتماً سرتخت بیمار بعد عمل بینی سی تا چهل و پنج درجه بالا باشد. تزریق کورتون موضعی به صلاحدید پزشک در فواصل مشخص خیلی کمک کننده است.
حتما به پزشکتان مرتب هفته ای یک بار جهت قرار دادن چسب مراجعه کنید تا چسب به دقت زده شود و مشکلی ایجاد نشود. چسب صحیح بعد جراحی بینی مساوی با کاهش ورم شما است.

خونریزی داخل سفیدی چشم که بعد عمل به وجود می آید خطرناک است یا خیر؟

بعد از عمل بینی خونریزیهای خفیف داخل سفیدی چشم به وجود می آید که اصلا خطرناک و نگران کننده نیست و بعد یک ماه از بین میرود.

مراقبتهای لازم بعد عمل بینی چه مواردی است؟

مهمترین مراقبت، گذاشتن کیسه یخ روی بینی و اطراف آن به مدت چهار یا پنج روز بعد عمل است. بالابردن سر با استفاده از دو بالش هنگام استراحت نکته مهم دیگری است که باید رعایت شود. از موارد مهم دیگر مصرف دقیق آنتی بیوتیک و قرص سرماخوردگی هر شش ساعت و عدم فعالیت فیزیکی زیاد و عدم استفاده از عینک به مدت چهار هفته است.

مراجعات بعد عمل بینی چگونه است؟

در یک ماه اول پس از عمل بینی هفته ای یک بار و بعد آن در سه ماه بعد از عمل و سپس در ماههای شش و نه و دوازده و بیست و چهار بعد عمل طبق برنامه، بیمار مراجعه به پزشک دارد و پیگیری یک جراحی بینی تا دو سال بعد عمل است.

آیا بینی عمل شده ضعیفتر از بینی طبیعی است؟

خیر به هیچ وجه چنین چیزی صحت ندارد و بینی عمل شده بعد یک سال کاملاً مانند بینی طبیعی است و اصلاً ضعیف نمی باشد.

شانس موفقیت و احساس رضایت در عمل بینی چقدر است؟

بیش از نود و پنج درصد موارد جراحی بینی به نتیجه لازم می رسد و هیچ مشکلی به وجود نمی آید.

چسب چه نقشی دارد و چند وقت بعد عمل باید روی بینی باشد؟

استفاده از چسب بعد عمل بینی باعث چسبیدن پوست به استخوان و غضروف زیرین می شود و پوست را در محل لازم تثبیت می کند و حدود یک الی دو ماه چسب زدن بعد عمل کافی است. بعضی از همکاران توصیه به چسب زدن به مدت یک ماه شبانه بعد از این دوره دارند.

چه مدتی بعد راینوپلاستی یا جراحی بینی عمل لیزیک یا لازک قابل انجام است؟

حدود یک ماه بعد از جراحی چشم لیزیک یا لازک، انجام عمل رینوپلاستی یا جراحی بینی مجاز است زیرا قرنیه حالت پایدار گرفته و تاثیر بدی روی چشم ندارد. همچنین یک ماه بعد از عمل لیزیک و یا لازک عمل بینی مجاز است.

در صورت نیاز به روتوش یا ترمیم چه مدتی بعد عمل بینی باید انجام شود؟

حدود یک سال بعد جراحی بینی ورم ها کاملاً خوابیده و ترمیم یا روتوش مجاز است. زودتر از یکسال، انجام عمل عمل ترمیمی بینی با عارضه همراه است.

هزینه عمل بینی

هزینه عمل بینی در صورتی که فقط عمل انحراف بینی باشد و جراحی زیبایی بینی انجام نشود در تعهدات شرکتهای بیمه میباشد ولی هزینه جراحی بینی اگر به منظور جراحی زیبایی بینی باشد جزو تعهدات بیمه نمیباشد

دکتر محمدمهدی مهرابی فوق تخصص جراحی پلاستیک وزیبایی شیراز

Dr.Mehrabi

دکتر محمد مهدی مهرابی فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی شیراز

یک پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *